Fondy kvalifikovaných investorů

V České republice se pro strategie investování do Private Equity v posledních letech osvědčily zejména fondy kvalifikovaných investorů typu SICAV (z francouzského „Société d‘investissement à Capital Variable,“ tedy akciová společnost s proměnlivým kapitálem), jejichž právní subjektivita byla ukotvena v českém právním řádu 24. července 2013 schválením zákona  č. 240/2013 Sb. o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF), který následně 1. listopadu téhož roku vešel v platnost.

Tato struktura je investičním nástrojem podléhajícím dohledu ČNB a při jeho zakládání je potřeba zohlednit jeho regulatorní specifika a pravidla. Z tohoto pohledu zásadním aspektem pro možnost investice do takového fondu je definice samotného kvalifikovaného investora, kterým se dle výše zmíněného může stát pouze osoba schopná investovat alespoň 125 tisíc € (či ekvivalent v jiné měně), případně 1 000 000 Kč, jestliže administrátor tohoto fondu písemně potvrdí, že tato investice odpovídá finančnímu zázemí, investičním cílům a odborným znalostem a zkušenostem v oblasti investic investující osoby.

Výhodou správy investic prostřednictvím této právní formy jsou rozsáhlé, a to jak pro investora, tak pro zakladatele fondu.

Investor má díky dohledu ČNB a přítomnosti regulovaného administrátora a obhospodařovatele, kterým je licencovaná investiční společnost, jistotu  splnění regulatorních požadavků, transparentnosti dodávaných informací a dodržování investiční strategie fondem, a také určité daňové výhody v podobě možnosti uplatnění 3-letého daňového testu stejně jako při držbě konvenčních, veřejně obchodovaných akcií (Public Equity).

Naopak majitel fondu (zakladatel) má výhodu nižší korporátní daně (5% vs 21%) a zejména, oproti klasické např. akciové společnosti, neztrácí kontrolu nad investiční strategií ani v případě, kdy kumulovaný majetek investorů násobně převyšuje majetek tohoto zakladatele (proto název akciová společnost z proměnlivým kapitálem). Nejčastějším využitím této fondové struktury je v České republice správa investičních nemovitostí, Private Equity i další konvenční i alternativní investiční strategie a nástroje.

 

Motivace zakladatele FKI SICAV

 

  • Možnost akumulovat v podstatě neomezený majetek investorů bez ztráty kontroly nad podnikatelskou/investiční strategií
  • Silný obchodní partner v osobě administrátora a obhospodařovatele, investiční společnosti
  • Nižší korporátní daň při správě majetku (5%) = výhoda při případných akvizicích i obecně v konkurenčním podnikatelském prostředí

 

Motivace investora FKI SICAV

 

  • Transparentnost díky regulátorovi ČNB a administrátorovi/obhospodařovateli s licencí investiční společnosti a depozitáři
  • Možnost diverzifikace portfolia do alternativní investice téměř nekorelující s finančním trhem
  • Realizovat nebo spolupodílet se na strategiích, které byly dlouho přístupné jen institucionálním investorům
  • Možnost dosáhnout na nadprůměrný výnos vyplývající z často jedinečné investiční strategie
  • Možnost uplatnění daňového testu po 3 letech držby investice, a tedy uplatněné 0% sazby na zisk

…..být součástí příběhu

Zdroj: AKAT,“INVESTICE V ČESKÉ REPUBLICE NAROSTLY V ROCE 2023 O ČTVRTINU,“ dostupné na tomto odkazu: https://www.akatcr.cz/DesktopModules/EasyDNNNews/DocumentDownload.ashx?portalid=0&moduleid=1674&articleid=4322&documentid=1958

Do čeho FKI investují?

 

Hlavní předností fondů kvalifikovaných investorů je široké spektrum investičních příležitostí. Jednotlivé FKI fondy se zaměřují jak na tradiční investice do finančních aktiv, nemovitostí, zemědělské půdy, developerských projektů nebo účastí v obchodních korporacích (tzv. private equity). Výjimkou nejsou ani investice do méně tradičních komodit či virtuálních měn.

 

Výnosnost FKI

 

Široká nabídka investičních příležitostí nabízí investorům atraktivní investice do fondů z odvětví, které je zajímavé a efektivní. Můžete tak těžit z oblasti, v niž nejste odborníkem. Díky tomu FKI výborně diverzifikují portfolio investičních aktiv a s ním spjatá rizika. Investice do FKI přináší různé míry zhodnocení od jednotek až po desítky procent.

 

Rizika FKI

 

Vyplývají z rozdílných specifik investorských projektů. Největší rizika FKI se vážou k nesprávnému ocenění investičního fondu, neboť majetek není oceňován prostřednictvím cenotvorby na veřejně obchodovatelných burzách. Fondy musí svůj majetek oceňovat samy na základě znaleckých posudků. A právě tato rizika by měl kvalifikovaný investor umět vždy dobře posoudit. Ve fázi oceňování aktiv fond FWG SICAV spolupracuje s renomovanými znaleckými kancelářemi a pod dohledem mezinárodně uznávané auditorské entity.

 

Způsob investice

 

V okamžiku, kdy se kvalifikovaný investor ztotožňuje s investiční strategií fondu a rozhodne se na ní podílet, tzv. upisuje investiční akcie fondu, kterými se stává investorem. Fond je zpravidla oprávněn vydávat různé typy akcií, které se primárně rozlišují na akcie majitelů (zakladatelské) a akcie investiční. Držbou zakladatelských akcií je majitel nositelem investiční strategie, podnikatelského rizika a právem rozhodování o struktuře a způsobu distribuce výnosů fondu atd. Naopak akcie investiční umožňují držiteli participovat na výnosech fondu bez možnosti ovlivnění strategie. Tento typ akcií je často, a rovněž i v případě fondu FWG SICAV, zvýhodněn při výplatě výnosů fondu před samotnými zakladateli. Motivací zakladatele totiž v různých fázích procesu Private Equity nemusí být (a zpravidla není) pouze rychlá realizace zisku, ale primárně např. akumulace aktiv za účelem násobného rozšíření svého podnikatelského modelu prostřednictvím akvizic a ve střednědobém horizontu zvýšení výnosovosti všech typů akcií (více viz strategie Private Equity).